Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

JAK ZBUDOWAĆ FORMĘ NA LATA, NIE NA LATO – GARŚĆ FUNDAMENTALNYCH INFORMACJI

JAK ZBUDOWAĆ FORMĘ NA LATA, NIE NA LATO – GARŚĆ FUNDAMENTALNYCH INFORMACJI

 

Każda podróż zaczyna się od planu. Podróż wymaga konsekwencji i systematyczności, plan zaś wiedzy dokąd się podąża. Tematyka pracy z ciałem oraz rynek promujący aktywność fizyczną wypełnia slogany reklam, witryn klubów fitness oraz cały Internet. Dziś nie trudno znaleźć coś dla siebie. Frazy „Trening funkcjonalny”, „crossfit”, „najlepsze ćwiczenie na…”, „jak schudnąć … kilogramów”, „jak wyrzeźbić…”, „ból w okolicy kolana” itp. to jedne z najczęściej wyszukiwanych fraz, wpisywanych przez idących za trendem zdrowia i poszukujących wiedzy ludzi. Ostatnie tematy dotyczą strefy fizjoterapii i rehabilitacji, pierwsze zaś treningu. Profil na którym pragniemy dzielić się wiedzą łączy te dwa uzupełniające się, nierozłączne światy.

Wyrzeźbione, atletyczne ciała trenerów/instruktorów działają na konsumentów zachęcająco, jednak praca z ciałem to nie zabawa. Praca z ciałem to odpowiedzialny proces, za który w pełni bierze się odpowiedzialność. Cała esencja wirtualnych informacji skupia się na progresji, ciekawych ćwiczeniach, liczbach serii, powtórzeniach, czasie przerwy, rodzaju, charakteru pracy treningowej itd.

Te wszystkie aspekty są jednak podróżą o której pisaliśmy we wstępie. Chcesz aby ta podróż była bezpieczna. Zapraszamy do lektury!

zimowy trening

To, co wyróżnia kompleksowe podejście do ciała okiem fizjoterapeuty/fizjotrenera, to fundamenty ruchu. Wiedza biomechaniczna, kinezjologia, równowaga napięć mięśniowo-powięziowych oraz nadrzędny cel, czyli prozdrowotne podejście do pracy z ciałem, które ma być maszyną służącą nie na lato lecz na lata, przywołuje do porządku.

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad sobą i swoim ciałem? Czy myślałeś o tym, kim jesteś na co dzień, jaki jest charakter twojej pracy zawodowej? Czy w ciągu dnia więcej chodzisz, jeździsz samochodem czy też siedzisz przed biurkiem? Jak reagujesz na stres? Czy odpowiednio się nawadniasz? Ile śpisz? Jakie były wcześniejsze aktywności, które wykonywałeś w przeszłości? Czy w twoim ciele doszło do jakiejś kontuzji, bólu, poważnego urazu czy operacji? Nigdy o tym nie myślałeś, a chcesz zacząć ćwiczyć lub już to robisz i wciąż dokładasz obciążenia? Masz wrażenie, że idziesz do przodu? Zastanów się jak długo ta podróż będzie bezpieczna.

Niezależnie od tego czy biegasz, wybierasz rower, fitness, crossfit, trening funkcjonalny, Twoje ciało reaguje jak gąbka. Możliwości adaptacyjne ciała w procesie postępujących kompensacji są ograniczone, a wraz z wiekiem maleją. Każdy organizm tak samo jak szklanka ma swoją ograniczoną objętość czyli próg adaptacji przeciążeń. Jeśli do naczynia wlejesz za dużo wody, logiczne jest, że się przeleje. Adekwatna sytuacja jest z ciałem.

Potrzebujesz obrazu? Chcesz wiedzieć jak to działa? Mechanizm powstawania kontuzji prezentujemy poniżej:

Mechanizm powstania kontuzji

Nakładanie obciążeń na nieprzygotowane ciało, sumujące się mikrourazy treningowe, stres, przeciążenia oraz wcześniejsze kontuzje są jak tykająca bomba, która prędzej czy później wybuchnie w postaci kontuzji. My chcemy przed tą eksplozją uchronić.

ZAPAMIĘTAJ!

  • Trening to podróż, a plan to wiedza, doświadczenie oraz rzetelne informacje.
  • Praca z ciałem to nie zabawa, to odpowiedzialny proces.
  • Zrozum swoje ciało, przeprowadź wywiad, zbierz istotne informacje, dzięki którym będziesz w stanie odpowiednio planować podróż.
  • Ciało reaguje jak gąbka i posiada ograniczone możliwości adaptacyjne.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 7 Średnia: 4.4]