Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

ELEKTROSTYMULACJA – NOWY TREND W TRENINGU I REGENERACJI

ELEKTROSTYMULACJA – NOWY TREND W TRENINGU I REGENERACJI

Jeśli jesteś osobą aktywną, uczęszczającą na siłownię lub uprawiającą sporty, nawet na poziomie rekreacyjnym lub amatorskim, bardzo prawdopodobne jest, że obiło Ci się o uszy pojęcie elektrostymulacji. Elektrostymulacja jest dzisiaj obecna niemal wszędzie i określana jest już nowym trendem w sporcie i fitness na każdym poziomie zaawansowania.

Elektrostymulację widać zarówno w treningu (popularne są nawet studia treningu EMS), regeneracji potreningowej czy w klinikach medycznych lub rehabilitacyjnych, gdzie elektrostymulacja jest jednym z elementów fizykoterapii.

Czy ten nowy trend ma faktycznie rację bytu i przynosi aż takie korzyści, by warto się nim zainteresować? Dzisiaj przedstawiamy temat z naszej perspektywy.

Żeby mówić o elektrostymulacji, musimy zacząć jednak od podstaw:

 

CZYM JEST ELEKTROSTYMULACJA?

Elektrostymulacja, lub w skrócie EMS, to metoda wykorzystująca elektryczne impulsy do pobudzenia i skurczu mięśni, prowadząc tym samym do ich wzmocnienia. Za pomocą takiej stymulacji możliwe jest zaangażowanie do pracy większej ilości mięśni niż podczas tradycyjnego treningu bez jej wykorzystania.

W związku z tym, że elektrostymulacja nie wpływa bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy, jest w stanie pokonać ograniczenia organizmu związane z kształtowaniem siły, mocy i rozwoju masy mięśniowej.

Wiedza o działaniu elektrostymulacji to jedno a wiedza o roli włókien mięśniowych to drugie. Należy więc pamiętać jak działają włókna mięśniowe i wpłynąć na nie w odpowiedni sposób odpowiednią metodą elektrostymulacji.

W naszym ciele wyróżniamy 2 typy włókien mięśniowychwolnokurczliwe i szybkokurczliwe. Te pierwsze wykonują skurcze wolniej i odpowiedzialne są przede wszystkim za siłę i wytrzymałość. Ulegają one późniejszemu zmęczeniu pod wpływem średnich napięć. Rola i charakterystyka włókien szybkokurczliwych jest zupełnie inna – te włókna wymagają wyprodukowania dużej ilości energii i szybko się męczą.

 

JAKIE KORZYŚCI DAJE ELEKTROSTYMULACJA?

Lista korzyści elektrostymulacji jest dość długa i dobrze udokumentowana. My natomiast skupimy się na korzyściach związanych z treningiem i regeneracją.

Dla zwolenników takich aktywności jak siłownia czy crossfit, największe znaczenie ma wpływ EMS na wzmocnienie mięśni, przyrost masy mięśniowej i zapobieganie zaniku mięśni. Odpowiednio stymulując mięśnie za pomocą elektrycznych impulsów, możliwe jest również zwiększenie ich wytrzymałości i siły eksplozywnej.

Pod kątem regeneracji, elektrostymulacja przynosi zwiększony przepływ krwi, obniża potreningowe bóle mięśniowe (Delayed Onset Muscle Soreness (DOMS), tzw. „zakwasy”) i ogranicza sztywność mięśni. Dla dużej grupy osób jest to również element odprężenia i relaksu, podobny do uczucia masażu.

Elektrostymulacja ma również duże znaczenie dla wszystkich osób rehabilitujących się po urazach. Tutaj jedną z największych korzyści jest możliwość aktywacji mięśni, których sami nie bylibyśmy w stanie aktywować, a przez to wytworzenie pamięci mięśniowej i skrócenie czasu rekonwalescencji.

 

JAK WYKORZYSTAĆ ELEKTROSTYMULACJĘ W PRAKTYCE?

Elektrostymulacja jest jednym ze skutecznych sposobów na wsparcie treningu i regeneracji, ale jak każdy z nawet najlepszych sposobów, nie powinna być traktowana jak jedyny sposób. Nie wierz więc w obietnice, które mówią, że z pomocą elektrostymulatora będziesz w stanie zastąpić swój plan treningowy i zamiast treningów, pozwolić sobie na siedzenie na kanapie przed telewizorem. Nie powinno być również tak, że elektrostymulacja będzie zastępstwem aktywnego wypoczynku (wysiłków o mniejszej aktywności), snu, czy dobrego odżywiania, tj. wszystkich tych elementów, które sprzyjają prawidłowej regeneracji.

W pierwszej części artykułu (powyżej), wspominaliśmy o włóknach mięśniowych i ich roli w organizmie. Teraz natomiast pora doradzić jak stymulować dane włókna dla swoich celów.

Jeśli Twoim celem jest aktywacja włókien wolnokurczliwych, nie przekraczaj częstotliwości większej niż 18Hz. Dla włókien szybkokurczliwych odpowiednie będą impulsy o częstotliwości powyżej 18Hz, przy czym pamiętać należy, że dla optymalnego wpływu na parametry związane z ruchami eksplozywnymi potrzebna może być nawet częstotliwość na poziomie 100 – 120Hz.

Czy warto bawić się w elektrostymulację? Biorąc pod uwagę to, że nawet światowej klasy sportowcy wykorzystują podczas wysiłku zaledwie 35% swoich włókien mięśniowych a z pomocą elektrostymulacji można poprawić ten wynik nawet do 100%, jest to z pewnością metoda warta zachodu. Pamiętaj, że ważną częścią pracy Twojego ciała i organizmu jest wspomniana już wcześniej pamięć mięśniowa. Jeśli więc przyzwyczaisz ciało i organizm do lepszej rekrutacji włókien mięśniowych, Twój mózg wysyłając sygnał do mięśni o zbliżającym się skurczu, zaangażuje do pracy większą ilość włókien odpowiedzialnych za ten skurcz. Efekt? Lepsze wyniki podczas każdej Twojej aktywności.

 

METODY ELEKTROSTYMULACJI:

Metod elektrostymulacji jest dzisiaj mnóstwo a fakt coraz większego zainteresowania tematem sprawia, że rynek elektrostymulatorów systematycznie rośnie i stale się rozwija. Jeszcze kilka lat temu do naszej dyspozycji były jedynie przewodowe urządzenia z metalowymi płytkami, które przypominały wizyty w szpitalach lub placówkach NFZ. Czasy jednak się zmieniają a obecnie elektrostymulatory możemy dostać niemal w każdej formie, w tym również bezprzewodowe lub takie, w których programy stymulacji kontrolujemy za pomocą telefonu komórkowego.

Taką formę elektrostymulacji zapewnia PowerDot, który określany jest mianem inteligentnej elektrostymulacji. Jest to produkt, który z pewnością wyznacza nowy kierunek w treningu i regeneracji z wykorzystaniem EMS, ponieważ jak żadne inne urządzenie jest to produkt wszechstronny, funkcjonalny i mocno zindywidualizowany.

Dla tych osób, które nie mają żadnego doświadczenia z elektrostymulacją, PowerDot oddaje do dyspozycji ponad 10 programów, które przeprowadzają użytkownika przez cały proces. Dla osób potrzebujących bardziej spersonalizowanego działania, urządzenie umożliwia wprowadzenie własnych parametrów i ich dobór do swoich indywidualnych potrzeb. W ten sposób możesz więc dowolnie ustalić siłę impulsu, jego częstotliwość, czas trwania, czas odpoczynku między skurczami, i wiele innych.

Dostęp do elektrostymulacji nigdy wcześniej nie był tak prosty i wygodny, a przy tym nie wiąże się z dużą inwestycją – tym bardziej, biorąc pod uwagę fakt płynących z niej korzyści. Zapraszamy więc do przetestowania elektrostymulacji na sobie i podzielenia się swoją opinią na temat jej efektów.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 4 Średnia: 4.5]