Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

JAKA JEST NAJLEPSZA PORA NA TRENING CARDIO?

JAKA JEST NAJLEPSZA PORA NA TRENING CARDIO?

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jaka pora dnia jest najlepsza na wykonanie treningu cardio? 10:53!

To oczywiście żart. Jeśli szukasz tego typu odpowiedzi, musimy Cię rozczarować. Tak naprawdę, najlepsza pora do wykonania treningu cardio uzależniona jest od danej osoby, jej charakteru, grafiku i upodobań. Każdy z nas jest inny, ale każdy z nas powinien mieć również porę treningu, w której łatwiej będzie wydobyć z siebie absolutne 100%.

W dzisiejszym artykule przyglądamy się 3 porom dnia, które powinny odpowiadać większości biegaczy i wskazujemy ich dobre i złe strony. Jeśli jeszcze nie doszedłeś do swojej własnej, optymalnej pory wykonywania treningu cardio, zapoznaj się z poniższymi argumentami i dobierz czas najbardziej odpowiedni dla siebie.

 

PORANKI

Dla kogo: Dla wszystkich tych, którzy określani są mianem „rannych ptaszków”. Jeśli z natury wstajesz wcześnie rano, poranki powinny być dobrym sposobem na rozpoczęcie dnia.

Korzyści: Rozpoczęcie dnia od treningu cardio może wpłynąć na wyższy poziom energii w przeciągu całego dnia. Wykonanie treningu o tej porze da Ci też więcej szans na skorzystanie z innych aktywności. Jeśli trenujesz na siłowni możliwe, że natężenie ludzi o poranku będzie mniejsze a Ty będziesz mógł poćwiczyć w spokojniejszej atmosferze.

Zagrożenia: Jeśli nie spożyjesz dobrego posiłku przed treningiem, Twój trening może mieć mniejszą intensywność, a przez to będzie mniej skuteczny. Brak paliwa na trening wynikający z nieodpowiedniego odżywiania może nawet prowadzić do zawrotów głowy lub mdlenia. Dla Twojego organizmu nie jest też korzystna słaba jakość lub niewystarczająca ilość snu w poprzedzającej trening nocy.

 

ŚRODEK DNIA

Dla kogo: Dla tych, którzy dysponują luźnym grafikiem i mogą pozwolić sobie na aktywność w dowolnym momencie w ciągu dnia.

Korzyści: Jeśli spędzasz dużą część czasu w pozycji siedzącej, przerwa na trening cardio dobrze Ci zrobi. Aktywujesz w ten sposób swoje mięśnie i wrócisz do dalszej pracy z nową porcją energii. Jeśli pracujesz w większej firmie możliwe też, że Twoi współpracownicy będą chcieli dołączyć się do Twoje treningu, a wiadomo, że nic tak nie motywuje do zwiększenia intensywności jak trening w grupie.

Zagrożenia: Jeśli polegasz na tej porze dnia jako jedynej porze treningowej, może zdarzyć się, że niespodziewane spotkania lub obowiązki wytrącą Cię z rytmu i czasami nie pozwolą na odbycie treningu. W ten sposób, Twój wysiłek nie będzie systematyczny a same treningi nie przyniosą tak dobrych rezultatów. To z kolei może doprowadzić do braku motywacji i porzucenia treningów na dłuższy czas.

 

PÓŹNE POPOŁUDNIE/WCZESNY WIECZÓR

Dla kogo: Dla tych, którzy lubią chodzić spać późno i/lub przyzwyczajeni są do późnych aktywności

Korzyści: Treningu o tej porze dnia z reguły nie trzeba specjalnie pospieszać, ponieważ lista obowiązków do wykonania jest już mocno ograniczona lub po prostu „odhaczona”. Jeśli trenujesz na siłowni i lubisz przebywać wśród ludzi, taka pora treningu powinna cieszyć się największą popularnością. Stąd tylko jeden krok do połączenia przyjemnego z pożytecznym, tj. wysiłku z nawiązywaniem nowych kontaktów.

Zagrożenia: Dzięki silnie pobudzającym właściwościom, wieczorny trening cardio może przyczynić się do wydłużenia godziny spania a przez to ograniczenia ilości snu. Z drugiej strony, zazwyczaj jakość snu po tego typu wysiłku jest większa.

 

Jeśli wybrałeś już najlepszą porę do treningu cardio, przyszedł jeszcze czas na wybranie takiego treningu, który zapewni Ci spodziewane rezultaty. Jaki więc trening cardio wykonywać?

Przede wszystkim nie trzymaj się jednego rodzaju treningu. Pamiętaj o różnorodności i staraj się cały czas zaskakiwać swoje ciało i swój organizm. Przykładowo – jednego dnia wykonaj krótkie sprinty a kolejnego dłuższe wybiegania. Zmieniaj tempo, łączny czas treningu, liczbę serii i czasy odpoczynku. Jednocześnie nie zapominaj o zasadzie niezwiększania intensywności lub objętości o więcej niż 10% tygodniowo.

Udostępnij ten post

Mała prośba – jeśli ten artykuł Ci pomógł – zostaw mu 5 . Jeśli nie, oceń go na tyle na ile uważasz. Chcemy, żeby nasze artykuły dawały Ci jak największą wartość, więc Twoja ocena pomoże nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści, które będą mogły Ci się przydać w przyszłości. Nie zapomnij również zostawić komentarza , Twoja opinia jest dla nas ważna.

A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dostawać informacje o nowych treściach na blogu

Loading

Oceń post
[Głosy: 3 Średnia: 5]